Автомобили

Новото Порше 911 на тестирање во Јужна Африка

масловна

Порше во јавност ги пушти првите шпиунски фотографии на модернизираниот модел Порше 911. Премиерата на овој автомобил ќе се одржи во Септември во Франкфурд. Техничките детали на освежениот 911 се сеуште тајна, но се предпоставува дека ќе има турбо мотор, но не само во верзии на турбо и GT2. Постојат …

Читај повеќе

Ferrari V12 агрегатите со хибридна технологија

2013 Ferrari 458 Italia Wheelsandmore Black Stage II; top car design rating and specifications

Италијанскиот производител ги прифати турбо полначите за V8 моторите, но се чини дека неговите V12 агрегати ќе останат атмосферски… Според последните информации кои доаѓаат од анонимни извори, следната генерација на Ferrari V12 мотори ќе го избегне вградувањето на турбо полначи, но повисоки нивоа на ефикасност и подобри перформанси ќе се …

Читај повеќе

Луксузен автомобил по кој лудува светот

11

Меѓу моделите креирани за супербрендот Maybach е и уникатната изведба Exelero. Неговиот развој чинел седум милиони евра, што е многу, особено ако се знае дека е направен во само еден примерок. Kако техничка база за единствениот примерок на Еxelero се користат лимузините Maybach 57 S.

Читај повеќе

BMW M3 против Mercedes C63 AMG

мер

MW прерасна во неприкосновен владетел во D сегментот на спортски автомобили. Голем е угледот што M3/M4 моделите го уживаат меѓу љубителите на автомобили, а со самото тоа постојано се “на нишан” кај конкуренцијата… Уште од времето на легендарниот споредбен тест на Top Gear, немало поинтересна битка меѓу BMW M3 и …

Читај повеќе

Ford го претстави новиот Focus RS

howell_focus-02

Во рамки на фестивалот на брзината во Goodwood (25-28 јуни), Ford го претстави новиот хечбек со високи перформанси, Focus RS, кој нуди максимална моќност од 350 КС. Овој модел со високи перформанси е опремен со единствена верзија на новиот 2,3-литарски EcoBoost мотор кој дебитираше во Ford Mustang Ford за првпат …

Читај повеќе