Фото

Француските пожарникари издадоа календар за 2016

Pozarnikari

Француските пожарникари во чест на Чарли издадоа календар за 2016 година. Францускиот фотограф Фред Гудон веќе една година ги фотографира француските пожарникари, со цел да ја прикаже  и да им одаде почит на храбрата работа што ја извршуваат. Сепак, тој го развил  проектот еден чекор понатаму и издаде календар за …

Читај повеќе

Елегантни тетоважи

marla_moon6

    Шпанскиот уметник на тетоважи, Марла, ги воодушевува своите клиенти со дела кои се прекрасен спој на природата и геометријата. Иако минималистички, во нивниот изглед се гледа елеганцијата на линиите и точките.  

Читај повеќе

Забавни илустрации на секојдневни предмети

Grafika

Кристијан Менса е млад уметник од  Прага кој едноставно ужива во мешањето на секојдневни предмети и цртежи!    Неговите илустрации даваат ново и неочекувано значење на досадните и обични работи како тестенини, сајли, пластични кеси, сијалици, прикажувајќи ги на најкреативен начин. Тој ужива да работи со мали секојдневни предмети, користејќи ја фантазијата. …

Читај повеќе

Фотографии од Френк Синатра кои никогаш не биле објавени

Frenk

    Погледнете ја одблизу најголемата икона на 20 тиот век. Извонредна изложба на фотографии од Синатра по повод 100 годишнината од неговото раѓање. Изложбата ќе се одржи на 3 декември 2015 година. Сликите се од неговите младешки денови и од златната ера.    

Читај повеќе

Хана Фергусон ја истакна својата фигура

Hana ferguson

   Топ моделот Хана Фергусон ја истакна својата фигура во костим за капење од колекцијата на Тори Праверна. Таа позираше во ресорт, на една од плажите што го има ова место. Русокосата убавица беше прекрасна пред објективот на Дејвид Мушегаин, во шарени принтови, тесни бикини и секси детали со исечок.  

Читај повеќе

Полска култура и американски начин на живот

Polska kultura

Адам Никлевич е полски уметник кој живее во САД од 80-тите години. Во неговата работа може да се забележи како полската култура и американскиот начин на живот влијаеле врз него, а може да се набљудува и како се толкуваат искуствата и спомените во неговата уметност. Преку креирање на нови форми или со …

Читај повеќе

Дигитални фигури – љубов и болка

Digitalni figuri

Кју-Во Шим е јужнокорејски дигитален уметник и скулптор. Неговата работа зборува за прашања како болка и љубов, со бизарни  кукли кои танцуваат или се во состојба на топење и постојано распаѓање. Неговите вонземски кукли се чинат обземени со чувства и емоции и покрај нивниот нечовечки облик. Нивното постоење, уметникот ги поврзува со своите …

Читај повеќе