Спорт

Коби Брајант го најави своето пензионирање

Kob

      По неколку неделната борба да направи камбек по повредата од пред неколку месеци, петкратниот шампион на НБА, Коби Брајант, најави дека ова ќе биде неговата последна сезона. Брајант моментално ја игра 20 тата сезона во НБА, но последните статистики за неговиот шут од 31,5% , кој што е најлош учинок …

Читај повеќе

Вардар одново го демолираше Митјиланд

vardar-mitjiland-lsh-1.11.2015-2718

Нашите вардарки остварија голема победа на гости кај Митјиланд, со 25-15, со која го обезбедија пласманот во следната фаза од ЕХФ Лигата на шампионите. Девојките одиграа беспрекорен натпревар и феноменално второ полувреме во кое примија само четири гола. Токму на стартот од вториот дел ја направија разликата која го реши …

Читај повеќе

Украина победи со 2-0

Makedonija-Ukraina-1-620x330

Македонската репрезентација доживеа уште еден пораз во квалификациите за Европското првенство, Украина победи со 2-0 и ги однесе трите бода.        Ништо ново од македонската фудбалска репрезентација, празен стадион и нов пораз. Овој пат загубивме од Украина. На натпреварот немаше возбудувања се до 59. минута кога Жута играше со рака, …

Читај повеќе

Macedonia X-Treme 2015: Балкан Бајк Фестивал

Naslovna

            За прв пат на Балканот, премиерно се одржа Macedonia X-Treme 2015: Balkan Bike Festival и ексклузивен FMB Silver настан. Ова адреналинско шоу ги собра најдобрите светски екстремни велосипедисти и љубители на спортот на едно место. Организатори и поддржувачи на овој FMB Silver настан за оваа година се Планинарскиот Клуб …

Читај повеќе

Македонија загуби од Словенија и ги заврши настапите на „Евробаскет 2015“

Evro basket pocetok

Македонската кошаркарска репрезентација вчера загуби од селекцијата на Словенија со резултат 62 – 51, во мечот од последното коло од групната фаза на Европското првенство, кое се игра во Хрватска, Германија, Летонија и во Франција. Со овој пораз, македонските кошаркари не ја искористија последната шанса за пласман во втората фаза …

Читај повеќе

Уште еден пораз на кошаркарската репрезентација

косарка мак груз

Кошаркарска репрезентација доживеа уште еден пораз. Грузија избра одличен период за нивната прва победа на Евро Баскет 2015  во нокаут фазата во Ц група. Краен резултат 90-75.  

Читај повеќе

Македонија го забележа вториот пораз на Европското првенство во кошарка

Hrvatska makedonija

Репрезентацијата на Македонија го забележа вториот пораз на Европското првенство (ЕП) кое се одржува во Хрватска, Летонија, Германија и Франција, откако во преполната „Арена“ загуби од домаќинот Хрватска со 73 – 55 Македонските репрезентативци одиграа одлично прво полувреме и му пружија голем отпор на противникот кој важеше за фаворит, но …

Читај повеќе

Македонските фудбалери загубија од Шпанија

mkd-spa-11

Македонската фудбалска репрезентација загуби со 1:0 на стадионот „Филип Втори“ од Шпанија, но одигра одлично во квалификацискиот натпревар за ЕП 2016. По еден центаршут на Мата од десната страна, Томе Пачовски несреќно интервенираше и постигна автогол во осмата минута од средбата. Избраниците на Љубинко Друловиќ се прикажаа во одлично светло …

Читај повеќе

Македонија загуби од Грција со 65 – 85

eurobask

Кошаркарската репрезентација на Македонија загуби од селекцијата на Грција со резултат 65 – 85, во првиот натпревар од групата фаза на Европското првенство. Македонските кошаркари во поголемиот дел од натпреварот беа резултатски близу со противникот. Грците клучната разлика ја направија во последната четвртина која ја добија со 15 – 26. …

Читај повеќе

Почнува „Евробаскет 2015“

Evro basket pocetok

    Денеска почнува 39-тото Европско кошаркарско првенство „Евробаскет 2015“, на кое првпат во неговата историја, домаќини се четири земји, односно Германија, Хрватска, Летонија и Франција. Репрезентацијата на Македонија ќе игра во групата „Ц“, а покрај Македонија и Грција, во оваа група се уште и репрезентациите на Хрватска, Холандија, Грузија и …

Читај повеќе