Технологија

НАСА ги објави најбистрите фотографии воопшто направени од Плутон

Pluton

Во последниве неколку месеци, Нови Хоризонти постојано испраќаше податоци од блискиот прелет над Плутон кој се случи во јули оваа година. Сите досегашни слики беа спектакуларни и сите прикажуваа карактеристики кои геолозите и планетарните научници не ги очекуваа. Но, сликите кои ги објавија вчера се токму оние кои биле направени …

Читај повеќе

Патики на иднината – спој на мода и технологија

crouton-image.png

        Кастамизираните патики изгледаат одлично, но најверојатно ќе се одвратиме од идејата да купиме такви откако ќе ја дознаеме цената. Старт-ап компанијата ShiftWear сака да ја промени оваа ситуација со повторно реактивирање на персонализираните чевли. Нивниот концепт се базира на спојување на модата и технологијата, при што ви овозможуваат сами да креирате …

Читај повеќе

Суперсоничен авион Aerion AS2

Avion

    Кога го претставија Конкорд во 1976 година, брзината за прелет од Лондон до Њујорк беше скратена и се стигнуваше за помалку од три часа. По неговото пензионирање во 2003, минималното време се зголеми повеќе од двојно. Сега повторно ќе се вратат старите добри времиња. Aerion AS2 е новиот авион …

Читај повеќе

Фрижидер со сопствен трејлер

Frizider

Војна на ѕвездите R2D2 фрижидерот е толку добар што има и трејлер за него.          Јапонската фирма Аква, која ја има лиценцата за продажба на овој подвижен фрижидер, го пушти во предпродажба. Фрижидерот чини  8.300 долари, а испораката ќе почне во декември. Мора да признаеме дека за нашиот стандард, овој …

Читај повеќе

Биро кое ви овозможува да работите легнати

Biro special

Поговорката вели “кога животот ви нуди лимони, исцедете ги и направете ја најдобрата лимонада”.        Истото го направи и ко-основачот на Алтворк, Џон Спичер, на кој заради повреда на грбот му било забрането да работи на компјутер. Тој го дизајнирал бирото кое ќе ви овозможи да работите во четири различни позиции, од …

Читај повеќе

HTC апарат за само 50$!

HTC RE cameraa

         По излегувањето на пазарот, пред една година, компанијата реши да ја намали цената на апаратот “HTC Re Camera” на неверојатни 50 долари. Ова апаратче треба да се спротистави на GoPro со следниве карактеристики, водоотпорно е, фотографира широкоаголно бидејќи има 146 степени широкоаголна леќа, 16 мегапиксели, фул HD со 30 фрејма и апликација за андроид …

Читај повеќе

Сони ја симна цената на PS4 во Европа

soni

Моделот со 500GB ќе биде достапен за 349,99 € / £ 299,99         Како резултат на намалувањата на цените во Јапонија и САД, Сони објави дека PlayStation 4 сега ќе се продава за 349,99 € во Европа и 299,99 £ во Велика Британија. Заштедата од 50 € / £ 50 …

Читај повеќе

Ќе врне или нема да врне?

Cador

Ќе врне или нема да врне? Ова прашање, често пати си го поставуваме пред да излеземе од дома.          Еден од најфрустрирачките моменти во нашиот живот е кога ќе почне да врне, а ние сме го заборавиле чадорот. Овој држач за чадор ќе се обиде да ни ги реши дилемите. …

Читај повеќе

iPhone 6s и 6s Plus достапни и без СИМ картичка

iPhone-6s-and-Plus-Color-Comparison-Space-Black-Gold-Rose-8-1280x855

       Во петок, Apple ќе започне со продажба на iPhone 6s и iPhone 6s Plus без СИМ картичка, на нивната веб страница. Технички, тоа е отклучен iPhone, иако веќе знаете дека тоа постоеше како опција доколку се пријавевте за нова верзија на Apple’s iPhone или ако дојдевте во продавница и …

Читај повеќе

Иновативната алатка “HoloLens” ќе се промовира во 2016

Microsoft-Surface-Event-1-1280x720

         Мајкрософт штотуку најави дека иновативната алатка HoloLens ќе биде промовирана следната година за 3.000 долари. Алатката ќе биде достапна за креаторите што сакаат да ги искористат новите “очила“, кои комбинираат ситуации од вистинскиот живот со виртуелната реалност. Алатката ќе им овозможи да создадат апликации кои треба да се достапни …

Читај повеќе