Вести

Заев ги предаде материјалите од прислушувањето на Специјалното јавно обвинителство

12442821_10206804171536071_1716450822_n-860x666

Лидерот на СДСМ, Зора Заев, заедно со Радмила Шекеринска и со Дамјан Манчевски, денеска ги предадоа сите прислушувани материјали и транскрипти на Специјалното јавно обвинителство. Како што рече Заев, добиле информација, а и ги виделе новите сефови во кои ќе се чуваат материјалите. – Денеска ги предадовме материјалите на Специајалното …

Читај повеќе

Во Германија годинава пристигнале повеќе од еден милион азиланти

Migrants queue in the compound outside the Berlin Office of Health and Social Affairs (LAGESO) as they wait to register in Berlin, Germany, October 7, 2015. REUTERS/Fabrizio Bensch

Германија до крајот на годинава ќе регистрира околу 1,09 милиони азиланти, пренесе денеска весникот „Зексише цајтунг“, повикувајќи се на необјавена владина статистика. Бројот е во согласност со очекувањата на германските претставници. Локалните власти се соочени со проблемот на згрижување на голем број луѓе кои бегаат од судирите на Блискиот Исток …

Читај повеќе

Јанева испрати обвинители во Битола за „бомбата“ за школскиот превоз

obviniteli-860x680

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева деновиве испратила обвинители од својот тим лично да ја истржуваат „бомбата“ поврзана со бесплатниот школски превоз во општина Битола. Според извори на „Мета“, обвинителите на Јанева од неколку училишта во Битола побарале документи, списоци и фактури колку ученици користеле бесплатен школски превоз во учебните 2009-2010 …

Читај повеќе

Ќе се формира Анкетна комисија за случајот „Фабрика за фалсификувани лични документи“

sobrani11-860x680

Пратениците во Собранието денеска донесоа одлука да се формира нова анкетна комисија за фабриката за фалсификување лични карти, пасоши, афери и други документи. Формирањето на оваа комисија го побара координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски. „Имаме обврска по член 17, член 18 и по член 25 од Уставот …

Читај повеќе

Путин му испрати новогодишна честитка на Обама и го повика на соработка

obama-putin

Рускиот претседател Владимир Путин упати новогодишна порака до американскиот претседател Барак Обама, повикувајќи на соработка меѓу двете земји во одговор на меѓународните предизвици. Односите меѓу Москва и Вашингтон го достигнаа најниското ниво од крајот на Студената војна, откако Русија го анектираше украинскиот полуостров Крим во март 2014 година и поради …

Читај повеќе

Жичената ограда за јужната граница Македонија ја набавила од Унгарија

zicena-ograda1

Жичената ограда со која се оградени и дополнително се оградуваат делови од македонско-грчката граница, поради мигрантската криза, Македонија ја набавила од Унгарија, објави хрватската државна телевизија ХРТ. Унгарците беа првите кои подигнаа жичена ограда на својата граница за да го спречат протекот на мигранти на нивна територија, а сега, како …

Читај повеќе

Груевски: Фала на прашање, освен настинката и синусите, добро сум

gruevski2

Премиерот Никола Груевски, во денешното интервју за порталот „Прес 24“, одговара и на прашањето за тоа како лично се чувствува. „Прес 24“: Премиере, неколку месеци по „бомбите“, епилог Договорот од Пржино, мислење дека премногу попуштивте, стоите добро, но прво како се чувствувате лично? Груевски: Ме фативте неспремен за ова прашање. Обично …

Читај повеќе

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ лицемерно ги краде нашите проекти

da899b4f6aecd3b25897ae28f89b2f5e_XL

„Без идеи и без резултати зад себе, ВМРО-ДПМНЕ продолжува лицемерно да краде проекти од СДСМ. Безидејното ВМРО-ДПМНЕ во текот на вчерашниот ден поднесе закон по скратена постапка кој во целост е препишан и украден од предложениот закон за ДДВ на СДСМ и на коалициските партнери“, обвини опозицијата. „Се работи за …

Читај повеќе

Утре ќе се одлучува дали ќе има судење за Диво Насеље

osnoven-sud-skopje-1

Утре, во 11 часот, во Основниот суд Скопје 1, ќе се одржи јавна седница за „оценување на обвинителниот акт“ за Диво Насеље. Обвинителот што го има преземено случајот треба да го претстави обвинителниот акт пред Советот на судии, кои ќе треба да одлучат дали има или нема основа случајот да оди на главна …

Читај повеќе

Патник се обидел да го урне авионот на лет од Франкфурт до Белград

emirates

Американски државјанин по потекло од Јордан денеска во текот на летот од Франкфурт до Белград се обидел да отвори врата и да го урне авионот, пишува српски „Курир“. Во авионот меѓу другите патници биле и ракометарите од клубот „Војводина“, кои помогнале да се спречи катастрофата. – Патникот сакаше да ја отвори …

Читај повеќе