Експлозија во моторот е причина за падот на рускиот авион

CSqjQ_UUAAAylKA

Експлозија во еден од моторите ја предизвикала несреќата на рускиот авион „ербас“ кој викендов се урна на Синајскиот Полуостров во Египет, јавува ТАСС.

Според извор од истрагата, на таков заклучок наведуваат податоците од црните кутии.

„Причина за падот на авионот е експлозија во еден од моторите. Што ја предизвикало експлозијата, ќе утврди специјална техничка лабораторија, како и резултатите од експертскиот преглед на местото на несреќата, телата на жртвите, материјалите врз телата и на остатоците од авионот“, изјавиле претставници од истражната комисија.

Извор: Мета

Интересно

sobrani11-860x680

Ќе се формира Анкетна комисија за случајот „Фабрика за фалсификувани лични документи“

Пратениците во Собранието денеска донесоа одлука да се формира нова анкетна комисија за фабриката за …