Хрватската полиција употреби солзавец врз мигрантите

hrvatska

Хрватската полиција денеска употребила солзавец врз мигрантите во прифатниот камп Опатовац, јавува хрватската телевизија „Н1“.

Според првичните податоци, неколку лица се повредени во судирите на полицијата со бегалците, а меѓу нив има и деца.

Хрватското МВР соопшти дека од 16 септември досега во земјата влегле повеќе од 44.000 мигранти, од кои 8.750 само во последните 24 часа.

Интересно

sobrani11-860x680

Ќе се формира Анкетна комисија за случајот „Фабрика за фалсификувани лични документи“

Пратениците во Собранието денеска донесоа одлука да се формира нова анкетна комисија за фабриката за …