Москва: Притворени тројца што подготвувале терористички напади

Бойцы спецподразделения "Альфа"

Судот во Москва им одреди притвор на тројца мажи под сомневање дека планирале терористички напад во главниот руски град.

Судот одредил Аслан Баисултанов, Елман Ашаев и Мохамрд Мезхидов да бидат во истражен притвор најмалку до 12 декември.

Директорот на Федералната служба за безбедност, Александар Бортников, изјави дека овие тројца се меѓу 12 лица што се уапсени на 11 октомври. Тој додаде дека уапсените се членови или приврзаници на Исламска држава.

Извор: Мета

Интересно

sobrani11-860x680

Ќе се формира Анкетна комисија за случајот „Фабрика за фалсификувани лични документи“

Пратениците во Собранието денеска донесоа одлука да се формира нова анкетна комисија за фабриката за …