Nexus 6P наспроти Galaxy Note 5 !

Некои луѓе едноставно сакаат големи телефони. Тоа е одлично време за љубителите таканаречените ‘фаблети’, изгледа дека секој производител и платформа нудат верзија со голем екран во својата формација. Дури и на најосновните телефони сега нудат екрани со големини од 5-инчи или поголеми и прават ‘фаблети’ што некогаш изгледаше недостижно.

Но, со толку многу опции ‘фаблетите’ што сега ни се достапни, многу потешко е да се избере меѓу морето од опциите. Па како ќе биде да го споредиме Nexus 6P со еден од најпопуларните телефони на располагање, Galaxy Note 5 ? За сега, проверете како Nexus 6P се споредува наспроти Galaxy Note 5.

Nexus 6P галерија

Galaxy Note 5 галерија

         Huawei Nexus 6P                                                                     Samsung Galaxy Note 5
1Nexus-6P-product-200x200                                                                 2Galaxy-Note-5-product-200x200

 

DISPLAY SIZE5.7-inch, 2560 x 1440 pixel display (515 ppi)5.7-inch, 2560 x 1440 pixel display (515 ppi)
DISPLAY TYPEWQHD AMOLEDSuper AMOLED
OPERATING SYSTEMAndroid 6.0 (at launch)Android 5.1 (at launch)
PROCESSOR2.0 GHz Qualcomm Snapdragon 810 v2.1Exynos 7420 Octa-core
RAM3GB4GB
STORAGE
 • 32GB
 • 64GB
 • 128GB
 • 32GB
 • 64GB
EXTERNAL STORAGENoNo
MAIN CAMERA (BACK)12.3MP16MP
SECONDARY CAMERA (FRONT)8MP5MP
NETWORKS
 • CA DL: B2-B2, B2-B4, B2-B5, B2-B12, B2-B13, B2-B17, B2-B29, B4-B4, B4-B5, B4-B13, B4-B17, B4-B29, B41-B41
 • CDMA: BC0/1/10
 • GSM/EDGE: 850/900/1800/1900
 • LTE (FDD): B2/3/4/5/7/12/13/17/25/26/29/30
 • LTE (TDD): B41
 • UMTS/WCDMA: B1/2/4/5/8
N/A
WI-FI802.11 a/b/g/n/ac (2.4 & 5 GHz)802.11 a/b/g/n/ac (2.4/5GHz), MIMO (2×2)
BLUETOOTHBluetooth 4.2Bluetooth 4.2 LE
BATTERY3450mAh3000mAh
NFCYesYes
CONNECTIVITY
 • 3.5mm Headphone jack
 • USB Type-C
 • 3.5mm Headphone jack
 • MicroUSB
SENSORS
 • Accelerometer
 • Ambient light
 • Barometer
 • Fingerprint
 • Gyroscope
 • Hall
 • Proximity
 • Accelerometer
 • Ambient light
 • Barometer
 • Fingerprint
 • Geo-magnetic
 • Gyro
 • Hall
 • HRM
 • Proximity
GPS
 • Digital Compass
 • GLONASS
 • GPS
 • Beidou
 • GLONASS
 • GPS
HEIGHT159.4 mm (6.28 inches)153.2 mm (6.03 inches)
WIDTH77.8 mm (3.06 inches)76.1 mm (3.00 inches)
DEPTH7.3 mm (0.29 inches)7.6 mm (0.30 inches)
WEIGHT178 g (6.28 oz)171 g (6.03 oz)
COLORSAluminium, Frost, GraphiteBlack, White
SUPPORTED AUDIO FORMATSN/AMP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, WMA, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA
SUPPORTED VIDEO FORMATSN/AMP4, M4V, 3GP, 3G2, WMV, ASF, AVI, FLV, MKV, WEBM

Интересно

Frizider

Фрижидер со сопствен трејлер

Војна на ѕвездите R2D2 фрижидерот е толку добар што има и трејлер за него.          …