Новото Порше 911 на тестирање во Јужна Африка

масловна

Порше во јавност ги пушти првите шпиунски фотографии на модернизираниот модел Порше 911. Премиерата на овој автомобил ќе се одржи во Септември во Франкфурд.

порше1

Техничките детали на освежениот 911 се сеуште тајна, но се предпоставува дека ќе има турбо мотор, но не само во верзии на турбо и GT2. Постојат шпекулации дека моторот ќе има зафатнина од 2.7 литри

порсе2

 

 

Максимална моќност на моторот се движи 365-415 КС. Ова значи дека на Карера или Карера С  имаат посилен јачина приближна на онаа кај претходната генерација имаше GT3 верзија со атмосверски мотор. Интересно е тоа што на класичен мануелен менувач ќе остане стандард во моделот 911

порше3 порше4 порше5 порше6 порше7 порше8

 

Интересно

мер

BMW M3 против Mercedes C63 AMG

MW прерасна во неприкосновен владетел во D сегментот на спортски автомобили. Голем е угледот што …