Почнува „Евробаскет 2015“

    Денеска почнува 39-тото Европско кошаркарско првенство „Евробаскет 2015“, на кое првпат во неговата историја, домаќини се четири земји, одноeurobasket2015-avance-deportivoсно Германија, Хрватска, Летонија и Франција. Репрезентацијата на Македонија ќе игра во групата „Ц“, а покрај Македонија и Грција, во оваа група се уште и репрезентациите на Хрватска, Холандија, Грузија и на Словенија. Најголеми фаворити за освојување на шампионатот се тимовите на Шпанија, Србија и  Франција како и репрезентациите на Хрватска, Литванија и на Турција. За Македонија оваа е петто учество на европските првенства, а четврто во низа.

Интересно

Naslovna

Macedonia X-Treme 2015: Балкан Бајк Фестивал

            За прв пат на Балканот, премиерно се одржа Macedonia X-Treme 2015: Balkan Bike Festival …