admin

Star Wars VII – рецензија

Starw

Мислам дека дури и 4 од 5 ѕвезди за филмот е премногу дарежливо, но сепак тоа е Стар Ворс. Филмот е забавен, исполнет е со акција и добри борби помеѓу ИКС-винг и Тај-фајтери, додека борбата со мечеви е умерена за разлика од предходните епизоди. Иако сценариото налага уште помалку мечување, …

Читај повеќе

Најгледани серии во 2015

b9f955c1-d8ad-4778-862d-e66ec2c38df1

Најгледаните серии во 2015 (тука не е вклучен фудбалот) 1. THE BIG BANG THEORY Просечен број на гледачи: 21.065.000 Хит серијата на CBS со еден куп генијалци, успева да смисли начин да се одржи на врвот втора година по ред. 2. NCIS Просечен број на гледачи: 20.913.000 3. THE WALKING DEAD …

Читај повеќе

Мачки и ликовите од “Војна на ѕвездите”

VojnanaZ

        Какви домашни миленичиња имаат суштествата на другите галаксии? Најверојатно никој не знае. Постојат најразлични видови на луди суштества кои лебдат околу универзумот во “Војна на ѕвездите”. Без разлика каде се наоѓате, во секоја галаксија, има едно животно на кое не можете да кажете не.

Читај повеќе

Најдобрите настани за дизајн во 2016

saemMebel

Постојат многу манифестации и настани на кои се претставуваат најновите модели и дизајни на мебел и предмети, се со цел да се постигне поголема потрошувачка на производите. Следниве манифестации, подредени календарски, се едни од најдобрите на кои може да се видат последните достигнувања. IMM Келн Келн, Германија; 18-24 јануари Првиот настан …

Читај повеќе

Заев ги предаде материјалите од прислушувањето на Специјалното јавно обвинителство

12442821_10206804171536071_1716450822_n-860x666

Лидерот на СДСМ, Зора Заев, заедно со Радмила Шекеринска и со Дамјан Манчевски, денеска ги предадоа сите прислушувани материјали и транскрипти на Специјалното јавно обвинителство. Како што рече Заев, добиле информација, а и ги виделе новите сефови во кои ќе се чуваат материјалите. – Денеска ги предадовме материјалите на Специајалното …

Читај повеќе

Во Германија годинава пристигнале повеќе од еден милион азиланти

Migrants queue in the compound outside the Berlin Office of Health and Social Affairs (LAGESO) as they wait to register in Berlin, Germany, October 7, 2015. REUTERS/Fabrizio Bensch

Германија до крајот на годинава ќе регистрира околу 1,09 милиони азиланти, пренесе денеска весникот „Зексише цајтунг“, повикувајќи се на необјавена владина статистика. Бројот е во согласност со очекувањата на германските претставници. Локалните власти се соочени со проблемот на згрижување на голем број луѓе кои бегаат од судирите на Блискиот Исток …

Читај повеќе

Јанева испрати обвинители во Битола за „бомбата“ за школскиот превоз

obviniteli-860x680

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева деновиве испратила обвинители од својот тим лично да ја истржуваат „бомбата“ поврзана со бесплатниот школски превоз во општина Битола. Според извори на „Мета“, обвинителите на Јанева од неколку училишта во Битола побарале документи, списоци и фактури колку ученици користеле бесплатен школски превоз во учебните 2009-2010 …

Читај повеќе

Ќе се формира Анкетна комисија за случајот „Фабрика за фалсификувани лични документи“

sobrani11-860x680

Пратениците во Собранието денеска донесоа одлука да се формира нова анкетна комисија за фабриката за фалсификување лични карти, пасоши, афери и други документи. Формирањето на оваа комисија го побара координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски. „Имаме обврска по член 17, член 18 и по член 25 од Уставот …

Читај повеќе

Путин му испрати новогодишна честитка на Обама и го повика на соработка

obama-putin

Рускиот претседател Владимир Путин упати новогодишна порака до американскиот претседател Барак Обама, повикувајќи на соработка меѓу двете земји во одговор на меѓународните предизвици. Односите меѓу Москва и Вашингтон го достигнаа најниското ниво од крајот на Студената војна, откако Русија го анектираше украинскиот полуостров Крим во март 2014 година и поради …

Читај повеќе