Царинска управа на Србија: Во Хрватска патувајте преку околните земји

Crainska-uprava-na-SrbijaЦаринската управа на Србија упати апел до патниците од Србија, поради затворањето на хрватските гранични премини, да патуваат преку некоја од околните земји.

Според нивните информации, возилата со српски регистарски таблички не се пропуштаат на хрватските гранични премини. Апелираат, патниците кои имаат српски пасош, или да одат пеш или да се превезат во возила со странски регистарски таблички. На тој начин, можат да влезат на територијата на Хрватска.

– Неколкудневната блокада на граничниот премин Батровци, предизвика создавање на 15 километри долга колона на товарни возила. Многу од нив не можат да го променат правецот на движење бидејќи се условени од меѓународни дозволи за транспорт, кои им налагаат да се движат во тој правец – се вели во соопштението на упрaвата.

Извор: Мета

Интересно

sobrani11-860x680

Ќе се формира Анкетна комисија за случајот „Фабрика за фалсификувани лични документи“

Пратениците во Собранието денеска донесоа одлука да се формира нова анкетна комисија за фабриката за …