Во Германија годинава пристигнале повеќе од еден милион азиланти

Migrants queue in the compound outside the Berlin Office of Health and Social Affairs (LAGESO) as they wait to register in Berlin, Germany, October 7, 2015. REUTERS/Fabrizio Bensch
Migrants queue in the compound outside the Berlin Office of Health and Social Affairs (LAGESO) as they wait to register in Berlin, Germany, October 7, 2015. REUTERS/Fabrizio Bensch

Германија до крајот на годинава ќе регистрира околу 1,09 милиони азиланти, пренесе денеска весникот „Зексише цајтунг“, повикувајќи се на необјавена владина статистика.

Бројот е во согласност со очекувањата на германските претставници. Локалните власти се соочени со проблемот на згрижување на голем број луѓе кои бегаат од судирите на Блискиот Исток и во Африка.

Германското МВР засега не ја коментира информацијата.

Високиот комесаријат на ОН за бегалци (УНХЦР) претходно соопшти дека повеќе од еден милион мигранти и бегалци го минале Средоземно Море и влегле во Европа во 2015 година.

Извор: Мета

Интересно

obama-putin

Путин му испрати новогодишна честитка на Обама и го повика на соработка

Рускиот претседател Владимир Путин упати новогодишна порака до американскиот претседател Барак Обама, повикувајќи на соработка …